Росіяни почали застосовувати саморобні “скиди” з хімречовинами для БПЛА

Росіяни почали застосовувати саморобні “скиди” з хімречовинами для БПЛА

Дрон Mavic 3 в російського окупанта та саморобний боєприпас з небезпечною хімічною речовиною невстановленого типу

Російські оператори БПЛА почали застосовувати саморобні боєприпаси для дронів, відомі як “скиди”, з небезпечними хімречовинами.

Мова йде про комерційні дрони типу DJI Mavic 3 або Autel, що використовують у бойових діях для розвідки та нанесення вогневого ураження.

У навчально-методичному посібнику роти радіаційної хімічної та бактеріологічного захисту 27 мотострілецької дивізії ЗС РФ, що потрапила в мережу, описуються його призначення, тактичко-технічні характеристики, складові та призначення.


Тобто мова йде не про серійні вироби, такі як газові гранати К-51, або ж спеціальні газові гранати РГ-Во чи ручні газові гранати РГР.

Найпершими з них окупанти почали використовувати газові гранати К-51. Ще під часів боїв за Донецький аеропорт імені Прокоф’єва російські пропагандистські медіа зняли їх в розпорядженні російсько-терористичних військ:

Бойовик сил Росії з гранатами К-51 у Донецькому аеропорту. 2015 рік. Україна.

Всі вони використовують різноманітні отруйні речовини, як то хлорацетофенон (CN) або хлоробензальмалононітрил (CS).

Ці речовини заборонені відповідно до Женевського протоколу, затвердженого Генеральною Асамблеєю ООН у 1969 році за результатами її використання під час війни у В’єтнамі.

Для виготовлення ж кустарних скидів росіяни використовують готову суміш небезпечними хімічними речовинами в ампулах.

Інші необхідні компоненти:

  • уніфікований запал ручної гранати модернізований (називається як від гранати Ф-1)
  • пластид
  • хвостовик
  • скотч

Таким чином на запал гранати спочатку росіяни додають пластид, потім ампули з отруйною речовиною та хвостовик і перемотують це все скотчем.

Скріншот з методички роти РХБЗ 27 МСД по саморобному боєприпасу з небезпечною хімічною речовиною невстановленого типу

Загальна вага такого боєприпасу називається в 300 грам, тобто співставна з вагою ручної гранати РГД-5 (вага 310 грам) чи ВОГ-17 (вага 350 грам), які також використовують як боєприпаси для скидів з дронів.

Заявлений радіус дії – 15 метрів, а призначення -” ураження живої сили противника шляхом дії отруйних речовин”.

Підрозділи радіаційної, хімічної та біологічної розвідки Командування Сил підтримки ЗСУ у березні 2025 року зафіксовали 767 випадки застосування різноманітних боєприпасів, в тому числі “скиди” з небезпечними хімречовинами, які є засобами боротьби із заворушеннями і заборонені для використання у якості засобів ведення війни.

Відібрані зразки російських хімічних гранат РГ-Во та К-51 підрозділами РХБЗ ЗСУ

Окрім того значною є частка боєприпасів, які містять небезпечні хімічні речовин невстановленого типу.

“Якщо використовується термін небезпечні хімічні речовини невстановленого типу то їх застосування сталося в місці де неможливо взяти пробу. Якщо вдається взяти пробу то це як правило речовини CS,CN, іноді аміак, – пояснив принцип що саме позначається під терміном начальник відділу комунікацій Командування Сил підтримки ЗСУ підполковник Кравчук Максим в коментарі Мілітарному.

Представник Командування Сил підтримки ЗСУ додав, що російські підрозділи застосовують їх у районах, де зосереджують основні зусилля з наступу на українські позиції, що ускладнює їхнє виявлення на полі бою та відбір зразків для подальшого розслідування й притягнення росії до відповідальності за порушення міжнародного права.

Відібрані зразки російських хімічних гранат РГ-Во та К-51 підрозділами РХБЗ ЗСУ

Загалом, із лютого 2023 року зафіксовано 7730 випадки використання небезпечних хімічних речовин російськими військами проти українських військових.

Турецький катер обстріляв судно берегової охорони Греції

Турецький катер обстріляв судно берегової охорони Греції

У Газі в "братській могилі" знайшли тіла 14 зниклих гумпрацівників

У Газі в "братській могилі" знайшли тіла 14 зниклих гумпрацівників

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *